על המתכון

בשבועות האחרונים השתתפתי בקורס שוקוליטיירים מקצועי, שהסתיים בטרם עת בגלל המצב.

לשמחתי, כבר הספקתי לקבל המון ידע כדיי להתחיל לתרגל ולהתאמן בבית. בעיקר קיבלתי המון השראה ורעיונות. אחת המטרות שלי היא, כמו תמיד, לייצר גרסאות ביתיות יותר בריאות, ממרכיבים איכותיים, עם פחות סוכר – שעדין יהיו מהנות וטעימות.

הרעיון לריבועי שוקולד במילוי חמאת בוטנים עלה בראשי כשרציתי לפנק חברה בהריון שאובחנה עם סכרת הריון. המצב המתסכל גרם לה כמעט להפסיק לאכול (בטח ובטח סוכרים). לא מזמן הכנתי לה קופסא מפנקת של שוקולדים עם מוצקי קקאו מעל 70 אחוז, שלא מעלים את הסוכר גבוה בשל אחוזי השומן שבהם – והיא עפה עליהם. אז עכשיו, עם כל המצב .העגום בשילוב הידע החדש שלי, הרגיש כמו זמן טוב להביא לה מתנה איכותית יותר

מזל שהכנתי כמות כפולה, כי כבר הספקתי לנשנש לפחות חצי מהשוקולדים לפני שהם הספיקו להגיע את דלת ביתה, ראו הזוהרתם.

chocolate-coated-peanut-butter-and-salt-squares

לפני ההכנה

ההכנה של המתכון הזה היא דיי פשוטה, אבל היא דורשת תשומת לב – בהמסת השוקולד, בזמנים ובציפוי. אני ממליצה להכין אותו כשיש לכם זמן ופניות מלאים עבור ההכנה.

אני השתמשתי בשוקולד איכותי עם מוצקי קקאו של 70 אחוז. אני קונה את השוקולד בחנות אפייה שנקראת קוק סטוק. אבל שוקולדים של לינדט שאפשר למצוא כמעט בכל סופר יהיו מעולים לא פחות.

אתם יכולים להשתמש באחוז מוצקי קקאו נמוך יותר – קחו בחשבון שפחות קקאו אומר יותר סוכר במקום – כך שהמתכון יהיה מתוק יותר ויותר גבוה בערכו הפחממתי. הוא עדין יהיה טעים כמובן, אז לשיקולכם.

נבחר תבנית קטנה או אפילו קופסאת פלסטיק לאחסון מזון בערך בגודל 10*10, אפשר אפילו פחות. הרעיון הוא שבקופסא קטנה- המילוי שלנו יקבל גובה וכך יהיה ריבוע יפה שנוכל לצפות בשוקלד בהמשך.

חשוב לצפות את התבנית או קופסת הפלסטיק בנייר אפייה מכל צידייה, כדיי שנוכל בקלות להוציא את המילוי ממנה בהמשך.

המילוי

בשלב ראשון נמיס בבאן מארי (שיטת הסיר מעל סיר, בה אין מגע ישיר של החום עם הסיר בו נמצא השוקולד – כך הוא מתרכך בקלות ואינו נשרף או מתחמם יתר על המידה) או בחום ישיר שוקולד חמאת בוטנים ומלח. נעשה זאת בזהירות רבה, על חום נמוך תוך ערבוב מתמיד והסרה מהאש ברגע שהשוקולד נמס.

נמזוג את התערובת לתבנית קטנה מצופה בצייר אפייה מכל צדדיה. ניתן לתערובת להתקרר במקרר 10 דקות.

אל תשטפו את הסיר בו המסתם את השוקולד, נשתמש בו שוב בהמשך.

כעת נשים בתנור אגוזי קשיו (או בוטנים) לקלייה, כ-10 דקות על 140 מעלות. האגוזים צריכים להזהיב קלות אבל לא להשרף. אני מעדיפה להשתמש בקשיו, כיון שהוא יותר בריא מבוטנים, וגם יותר טעים בעיני – אבל לגמרי לשיקולכם. נשבור את הקשיו לחתיכות גסות (אני שמתי בבלנדר לפולס אחד, אבל אפשר גם עם פטיש שניצל או סכין).

שוקולד במילוי קרם חמאת בוטנים ומלח עם שברי קשיו

נוציא את תערובת השוקולד והחמאת בוטנים מהמקרר, נפזר עליה שלושת רבעי מאגוזי הקשיו ומעט מלח גס. אם האגוזים לא ״נדבקים טוב״ לתערובת – אפשר לטבול אותם , בשאריות התערובת שנותרו בדפנות הסיר בו המסתם את השוקולד וחמאת הבוטנים, זה ישמש כמעין ״דבק״.

כשהתערובת עדין בתוך התבנית, נחרוץ אותה בעזרת סכין לאורכה ולרוחבה, על מנת ליצור ריבועים קטנים. נחזיר אותה לקירור לעוד לפחות 20 דקות.

אחרי לפחות 20 דקות במקרר, שהתערובת התקשתה מעט, נוציא אותה מהתבנית ונפריד אותה לקוביות. נסדר מגש ועליו נייר אפייה.

ציפוי ועיטור

בסיר בו המסנו קודם את השוקולד והחמאת בוטנים נמיס את השוקולד לציפוי. עדיף להתחיל ממעט חום, לערבב היטב, ובמידת הצורך להגביר או לחמם שוב.

כשהשוקולד נמס כולו, ניקח ריבוע שוקולד ונמקם אותו על קצה של מזלג. נטבול אותו בתוך השוקולד לציפוי. ננער בעדינות את המזלג כשריבוע השוקולד עליו, בכדיי להסיר ממנו שאריות שוקולד לציפוי מיותרות.

נניח את הריבוע המצופה בעדינות על נייר אפייה ונעטר עם הקשיו שהשארנו בצד קודם. כאשר כל ריבועי השוקולד מצופים, נכניס אותם למקרר. כהשוקולד מתמצק – החטיף מוכן לאכילה! בתיאבון!

שוקולד במילוי קרם חמאת בוטנים ומלח עם שברי קשיו

ריבועי שוקולד במילוי חמאת בוטנים, שברי קשיו ומלח

חטיף שוקולד יפה וממכר, עם אפשרות לגרסא נמוכה בסוכר ובפחמימה
Prep Time 1 hour
Course נשנוש, קינוח
Cuisine ישראלי, שוקולד
Servings 20 יחידות

Ingredients
  

 • 100 גרם שוקולד מריר לבחירה עבור הציפוי* 70 מוצקי קקאו ומעלה עבור מתכון נמוך בפחמימה
 • 80 גרם שוקולד מריר לבחירה עבור המילוי 70 מוצקי קקאו ומעלה עבור מתכון נמוך בפחמימה
 • 5 כפות חמאת בוטנים טבעית** ללא מלח או סוכר
 • כפית מלח
 • קורט מלח גס
 • 60 גרם אגוזי קשיו או בוטנים טבעיים (לא קלויים)

Instructions
 

 • נבחר תבנית מרובעת קטנה, או קופסאת פלסטיק לאחסון אוכל, בגודל 10*10, אפשר גם קטנה יותר. נרפד אותה בנייר אפיה מכל צדדיה***. חשוב לרפד אותה, כדי שנוכל בהמשך להוציא את המילוי בקלות.
 • נמיס בסיר, בבאן מארי או בחום ישיר נמוך מאוד, שוקולד למילוי (80 גרם), חמאת בוטנים ומלח שולחן (⅙ כפית). נעשה זאת בזהירות, תוך ערבוב עדין (חשוב להמיס את השוקולד בסבלנות ובהדרגה כדיי להמנע משריפה שלו או של החמאת בוטנים). הסירו מהאש ברגע שהשוקולד נמס. שמרו את הסיר בו המסתם את השוקולד הרחק ממגע מים – נעשה בו שימוש בהמשך.
 • כשתערובת השוקולד, חמאת הבוטנים והמלח מעורבבים היטב, ניצוק אותם לתבנית שריפדנו מראש. נכניס למקרר ל-10 דקות.
 • בינתיים, נחמם תנור ל140 מעלות, נכניס את אגוזי הקשיו (או הבוטנים) לקלייה של כ-10 דקות.
 • נשבור את אגוזי הקשיו לחתיכות גסות – בעזרת סכין או באמצעות בלנדר – פולס אחד מספיק. נפזר 3/4 מהאגוזים, וקורט מלח גס על תערובת השוקולד וחמאת הבוטנים. שימו לב – במידה והשוקולד התמצק והאגוזים לא נדבקים אליו טוב – אפשר לטבול אותם בשאריות התערובת שנותרה בסיר בה המסנו את השוקולד וחמאת הבוטנים. אלו יעזרו להדביק את האגוזים לתערובת שקוררה.
 • כשהתערובת עדין בתבנית, נחרוץ בעזרת סכין חדה פסים בצורת שתי וערב בערך בעובי של 2 סנטימטר בין פס לפס, כך שיווצרו לנו ריבועים קטנים. המטרה היא שמאוחר יותר, כשהתערובת תתקרר לחלוטין, יהיה לנו קל להפריד את הריבועים.
 • נחזיר את התבנית למקרר לעוד לפחות 20 דקות.
 • נסדר מגש ועליו נייר אפייה.
 • כשהתערובת התקשתה מעט, נוציא אותה מהמקרר ונפריד את הריבועים. במקביל, נמיס את השוקולד לציפוי. בדומה למקודם, הזהרו מחימום יתר של השוקולד.
 • כשהשוקולד הומס, נסדר ריבוע של תערובת השוקולד וחמאת הבוטנים על מזלג ונטבול אותו בשוקולד המומס. ננער בעדינות את המזלג מעלה ומטה בכדי ששאריות של השוקולד לציפוי יחזרו לסיר. נניח את הריבוע המצופה על נייר אפייה. נקשט בעזרת שברי הקשיו או הבוטנים ששמרנו בצד. נעשה זאת עבור כל הריבועים.
 • נחזיר את הריבועים לקירור נוסף – עד להתקשות הציפוי, והחטיפים מוכנים לנשנוש!

Notes

*אני השתמשתי בשוקולד עם 70 אחוז מוצקי קקאו. ניתן להשץמש בשוקולד עם אחוז נמוך יותר של מוצקי קקאו – התוצאה תצא מתוקה יותר. כמו כן, ניתן להשתמש בשוקולד עם מוצקי קקאו גבוהים יותר (למי שבדיאטה קטגונית או לסוכרתיים) – התוצאה תצא מתוקה פחות. 
**אם אין לכם חמאת בוטנים טבעית – במידה וחמאת הבוטנים שלכם מלוחה, ותרו על תוספת המלח בתערובת חמאת הבוטנים והשוקולד. אם היא מתוקה – קחו בחשבון שהמילוי יצא מתוק יותר. 
***אפשר לגזור את הנייר בגודל מעט יותר גדול מהתבנית ואז לגזור פס אלכסוני דק בכל אחת בארבעת הפינות של הנייר. זה יאפשר לנייר להכנס לתוך התבנית ולהתמקם בפינות שלה בקלות.
 
 
Keyword בריא, ללא גלוטן, מתכון בריא, נמוך בסוכר, נמוך בפחמימה, שוקולד